Proiectul de lege prin care se propune fondarea Parcului național „Nistrul de Jos”, avizat pozitiv de Guvern în ședința din 9 martie. Potrivit autorilor proiectului, prin fondarea parcului și instituirea regimului de arie protejată vor fi soluționate aspectele ce țin de utilizarea irațională și ilegală a resurselor naturale în aria protejată Nistrul de Jos, care […]Read More
#PoveștiDinECOmunitate | Inimă Pură, locul unde hainele cool ajută pisicilor
Inimă Pură, locul unde hainele cool ajută pisicilor și mediului #PoveștiDinECOmunitate „Inimă Pură” este un charity shop al Asociației Obștești „Felina Urbană”, o formă de antreprenoriat social deja la ordinea zilei în Occident, care schimbă sensul expresiei „haina îl face pe om”. Aici, haina îl face pe om...mai responsabil - față de mediu, fiindcă toate […]Read More
Noi măsuri de reconstrucție și modernizare a Stației de epurare a apelor uzate din raionul Căușeni vor fi implementate, pe parcursul anilor 2022-2023, în cadrul unui proiect de dezvoltare regională, care își propune să crească performanța operațională a obiectivului reabilitat și alinierea acestuia la normele naționale privind epurarea apelor uzate. De asemenea, în cadrul aceluiași […]Read More
Autoritățile de mediu au elaborat un proiect de regulament prin care va fi reglementat procesul de colectare și reciclare a uleiurilor uzate de pe piață. Proiectul regulamentului, care a fost supus consultărilor publice, prevede întregul proces de „viață” al uleiurilor de la importarea lor până la reciclare. Astfel, producătorii de uleiuri vor trebui să asigure […]Read More
Uniunea Europeană se adaptează la criza energetică amplificată de invadarea Ucrainei de către Rusia și permite revenirea la producerea energiei electrice pe bază de cărbune, a anunțat vineri vicepreședintele Comisiei Europene responsabil cu implementarea Pactului Ecologic European, Frans Timmermans, citat de Politico Europe și digi24.ro. Frans Timmermans a transmis că țările care intenționează să ardă cărbune ca […]Read More
Deși au trecut primele zile din luna martie, timpul de afară este încă rece, iar spre sfârșitul săptămânii mercurul în termometre va coborî până la -9 grade în nordul țării. Astfel, la Nord pe timp de zi sunt așteptate temperaturi între 0…3 grade, în perioada luni miercuri. Începând de joi, temperaturile vor scădea până la […]Read More
Alături de Ucraina. Cum s-a mobilizat (și ce simte) comunitatea
Alături de Ucraina. Cum s-a mobilizat (și ce simte) comunitatea de mediu în Republica Moldova Pe 24 februarie, realitatea ne-a trezit cu știri care aveau în titlu același cuvânt: război.În fața răului, cei care pot, luptă cu arma. Ceilalți, cu binele. O dovedește mobilizarea masivă care a prins contur pretutindeni în lume, dar mai ales […]Read More
Rafael Mariano Grossi, şeful Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică, susţine că situaţia la centrala nucleară Zaporizhzhya este foarte fragilă în urma incidentelor care au avut loc noaptea trecută în preajma unităţii. Rusia controlează două unităţi nucleare din Ucraina, cea de la Cernobîl şi cea de la Zaporizhzhya, a anunţat vineri Rafael Mariano Grossi, potrivit CNN […]Read More
Ministerul Mediului informează că nivelul fonului radioactiv pe teritoriul Republicii Moldova este în continuare stabil. Agenția de Mediu monitorizează continuu nivelul de radiație pe teritoriul țării și afirmă că, nu înregistrează nici o creștere. Valoarea maximă admisibilă este de 0,25 μSv/h. Așadar, echivalentul dozei ambientale a radiației gama pe teritoriul Republicii Moldova pentru 4 martie […]Read More
În contextul creșterii cererii de medicamente cu Iod, Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM) informează că instituția monitorizează strict stocurile de medicamente din farmacii și întreprinde eforturi considerabile pentru a facilita importul cu medicamente ce conțin Iod și a asigura piața farmaceutică. Cât despre eficiența terapiei cu iod, în cazul unui dezastru nuclear, Agenția informează […]Read More
Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) informează, în contextul incendiului care s-a produs la centrala atomică din Zaporojie (Ucraina), că nu se atestă, la moment, o creștere a nivelului radiației și nu există careva riscuri pentru populația din Republica Moldova privind o eventuală expunere la radiații ionizante. Totodată, ANSP anunță că administrarea de către populație, […]Read More
Un agent economic a fost deconectat de la sistemul public de apă și canalizare, după ce s-a aflat că deversa apele uzate într-un parc din Chișinău. Despre acest fapt a anunțat Apă-Canal Chișinău. Specialiștii instituției au aflat despre incident ca urmare a controalelor inopinate a rețelelor de canalizare. „În urma inspectării la fața locului angajații […]Read More
Ministerul Mediului, Keystone Moldova, Diaconia și Concordia au semnat un Memorandum de colaborare, pentru următorii 3 ani. Scopul acestuia este actualizarea și consolidarea cadrului legal în domeniul prevenirii pierderii și risipei alimentare. Conform Memorandumului, în următorii trei ani, părțile vor colabora în vederea îmbunătățirii proiectului de lege privind prevenirea pierderii și risipei alimentare și a […]Read More
În contextul creșterii fluxului de refugiați din Ucraina, autoritățile au actualizat lista lucrurilor necesare pentru refugiații din Ucraina. Astfel, cetățenii pot dona: paturi pliante; saltele; plapume; perne; pături; prosoape; lenjerie de pat; haine și încălțăminte; jucării și jocuri noi nefolosite; veselă; produse de igienă personală; detergenți, scutece, conserve; alte produse alimentare ambalate. Adresele punctelor de […]Read More
Ministerul Mediului informează că nu există motive de îngrijorare cu privire la nivelul fonului radioactiv de mediu. Conform datelor prezentate de Agenția de Mediu, responsabilă de monitorizarea calității factorilor de mediu, în perioada 1-3 Martie curent, valorile radiației gama s-au înregistrat în intervalul 0,15-0,22 µSv/h, limita de avertizare pentru Moldova fiind de 0,25 µSv/h. Într-un […]Read More
Ex-director al Agenției „Apele Moldovei” împreună cu ex-administratorul interimar al Întreprinderii de Stat „Stațiunea Tehnologică pentru Irigare Cahul” și un subaltern al acestuia, trimiși în judecată pentru neglijență în serviciu și delapidarea averii străine săvârșite în proporții deosebit de mari. „Ex-administratorul interimar al Întreprinderii de Stat „Stațiunea Tehnologică pentru Irigare Cahul” și subalternul acestuia, care […]Read More
Articole recente
- Micii aventuriști într-o drumeție în inima Codrilor
- Tinerii din regiunea Nistrului de Jos sunt invitați la o școală de vară dedicată mediului
- O țară a biodiversității și a comunității. Columbia prin prisma unui activist civic din Republica Moldova
- Elevii din Badicul Moldovenesc au descoperit farmecul Rezervației „Prutul de Jos”
- Elevii din Terebna descoperă „La Castel”: lecție de natură, geologie și istorie în inima toltrelor Racovățului
- Cod galben de caniculă în sudul țării. Temperaturi de până la 35°C
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
- Peste un miliard de copii din lume sunt expuși riscurilor climatice, arată noul raport UNICEF
- Cel mai mare show de artificii din Chișinău stârnește controverse: petiție, reacții publice și poziția experților
- „Este primul inventar forestier din istoria țării noastre”. Guvernul a aprobat primul ciclu al Inventarului Forestier Național
- Ai găsit un pui de căprioară? Iată ce să nu faci
- Republica Moldova a devenit membră a primului tratat internațional dedicat combaterii pescuitului ilegal
- Ziua Fotografierii Naturii: imagini care ne apropie de mediul înconjurător
