Autoritățile anunță că a colectat deja peste 10 000 de euro, bani care vor merge la susținerea refugiaților din Ucraina care vin în Republica Moldova. Doritorii de a dona o pot face în continuare în cadrul campaniei de colectare de fonduri Moldova for Peace // Solidarity for Ukraine de pe chuffed. Și agenții economici și […]Read More
Ministerul Afacerilor Interne și Guvernul Republicii Moldova a creat grupul de lucru „Moldova for Peace”, scopul căreia este să adune cetățenii disponibili să ajute la efortul de primire, asistență și acomodare a fluxului de migrare din Ucraina. Astfel, doritorii de a se implica, o pot face pe mai multe direcții: coordonarea voluntarilor, asigurarea de transport, […]Read More
La o zi după ce Ucraina a pierdut controlul asupra centralei nucleare de la Cernobîl, în dimineața de 25 februarie 2022, autoritățile ucrainene anunțau că nivelul de radioactivitate este în creștere în numeroase puncte de observare și că nu înțeleg cauza. La scurt timp, informația a fost actualizată și s-a anunțat că motivul ar fi […]Read More
Vânatul este strict interzis în perioada stării de urgență, informează Mediului. O decizie în acest sens a fost luată la ședința Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova, organizată vineri, 25 februarie 2022. În context, Ministerul Mediului informează că se suspendă desfășurarea oricărui tip de vânătoare în fondul cinegetic național pe perioada stării de urgență, […]Read More
În contextul războiului din Ucraina, Agentia Nationala pentru Protectia Mediului din România anunță că din punct de vedere radioactiv nu s-au înregistrat depășiri ale limitelor de avertizare/atenționare pentru factorii de mediu urmăriți de Rețeaua Națională de Supraveghere a Radioactivității Mediului (RNSRM). „Valorile înregistrate până în prezent se situează în tendința multianuală de variație a acestei […]Read More
Agenția Nucleară din Ucraina a actualizat informația și anunță că a crescut nivelul de radiație la fosta centrala nucleară de la Cernobîl, capturată, joi, 24 februarie, de forţele ruseşti, după ce Moscova a lansat o invazie de amploare a Ucrainei. „Nivelurile de control ale ratei dozei de radiații gamma în zona de excludere au fost […]Read More
UPDATE! Primarul capitalei, Ion Ceban, anunță că, deocamdată, sunt suficiente produsele care au fost adunate la „MOLDEXPO” pentru refugiați. „Rugăm foarte mult să ne oprim un pic din a colecta produse alimentare şi haine. Vom face o listă cu tot ceea de ce avem nevoie şi vă vom informa ulterior pentru ca cei care doresc […]Read More
Ministerul Mediului anunță că a început reforma Agenției „Moldsilva”. Anunțul a fost făcut de ministra Mediului, Iuliana Cantaragiu, într-o ședință organizată cu reprezentanții „Moldsilva” și entităților silvice teritoriale subordonate. În cadrul ședinței, ministra Cantaragiu a evidențiat necesitatea reformării sectorului silvic, în deosebi, a Agenției „Moldosilva”. Totodată, a vorbit despre împădurire și reîmpădurire ca prioritate națională a […]Read More
Autoritățile municipiului Chișinău vor împrumuta din experiența autorităților publice locale ale orașului Iași din România în ceea ce privește gestionarea deșeurilor. O delegație de la Chișinău a efectuat o vizită de lucru în municipiul Iași în acest scop. Din delegație au făcut parte viceprimarul capitalei Ilie Ceban și reprezentanți ai Regiei „Autosalubritate”. Ilie Ceban a avut […]Read More
Peste râul Nistru va fi construit un nou pod. Cabinetul de miniștri a aprobat astăzi semnarea Acordului dintre Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Ucrainei privind construcția podului rutier transfrontalier peste râul Nistru, la frontiera moldo-ucraineană, în zona localităților Cosăuți – Yampil. Podul va avea o lungime de 641 metri, două benzi de circulație, două benzi […]Read More
Raportul la legea cu privire la producerea, comercializarea și utilizarea materialului forestier de reproducere, pentru lectura a doua, a fost aprobat în unanimitate de membrii Comisiei mediu și dezvoltare regională. Astfel, aceasta va fi propusă plenului Parlamentului adoptare. Potrivit unui comunicat al Parlamentului, documentul a fost elaborat în scopul asigurării fondului forestier existent și pădurile […]Read More
Șapte membrii ai Societății Vânătorilor și Pescarilor din Moldova au fost amendați pentru comiterea acțiunilor de braconaj cinegetic și încălcarea regulilor de securitate la vânătoare. Pe numele acestor s-au întocmit procese-verbale contravenționale, cu aplicarea fiecăruia a unei amenzi de 1500 de lei. Cei șapte au fost amendați în urma a două razii desfășurate în districtele […]Read More
De la începutul anului, pompierii au intervenit în peste 1300 de cazuri de incendii de vegetație pe tot teritoriul Republicii Moldova. Suprafața terenurilor afectate depășește 6000 de hectare. Cea mai des întâlnită cauză a incendiilor masive de vegetație din ultimele săptămâni este faptul că proprietarii de terenuri agricole fac curățenie pe câmpuri și dau foc […]Read More
Agenția Moldsilva a inițiat o anchetă de serviciu, pe baza ilegalităților descoperite de inspectorii de mediu într-un ocol silvic din Dondușeni. Mai exact, șeful IPM, Ion Bulmaga, anunța că doi cetățeni au fost prinși în timp ce tăiau ilegal copaci, în prezența doamnei pădurar, care ar fi încărcat ramuri într-un tractor tractat cu o remorcă, […]Read More
Procurarea unui automobil electric nu este la fel de simplă ca și procurarea unui automobil convențional pe benzină sau diesel. De aceea, Agenția pentru Eficiență Energetică a lansat un ghid în care a inclus mai multe informații despre mașinile electrice pe care ar trebui să le luați în calcul dacă vreți să cumpărați un astfel […]Read More
Platforma DA cere demisia imediată a ministrei Mediului și să fie stopată orice furnizare a deșeurilor metalice la uzina metalurgică de la Râbnița până la obținerea de către această a autorizațiilor de mediu, eliberate strict în conformitate cu legislația Republicii Moldova. Solicitările au fost enunțate după ce mai multe camioane pline cu fier uzat au […]Read More
Articole recente
- Micii aventuriști într-o drumeție în inima Codrilor
- Tinerii din regiunea Nistrului de Jos sunt invitați la o școală de vară dedicată mediului
- O țară a biodiversității și a comunității. Columbia prin prisma unui activist civic din Republica Moldova
- Elevii din Badicul Moldovenesc au descoperit farmecul Rezervației „Prutul de Jos”
- Elevii din Terebna descoperă „La Castel”: lecție de natură, geologie și istorie în inima toltrelor Racovățului
- Cod galben de caniculă în sudul țării. Temperaturi de până la 35°C
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
- Peste un miliard de copii din lume sunt expuși riscurilor climatice, arată noul raport UNICEF
- Cel mai mare show de artificii din Chișinău stârnește controverse: petiție, reacții publice și poziția experților
- „Este primul inventar forestier din istoria țării noastre”. Guvernul a aprobat primul ciclu al Inventarului Forestier Național
- Ai găsit un pui de căprioară? Iată ce să nu faci
- Republica Moldova a devenit membră a primului tratat internațional dedicat combaterii pescuitului ilegal
- Ziua Fotografierii Naturii: imagini care ne apropie de mediul înconjurător
