Echipa AJMTEM a fost desemnată câștigătoare a atelierului Jurnalismul Dronelor, desfășurat în perioada 27-28 noiembrie 2015. La atelier au participat șase echipe, fiecare venind cu o idee de proiect. Echipa Asociației Jurnaliștilor de Mediu și Turism Ecologic din Republica Moldova a participat la atelier cu proiectul multimedia „Arii naturale (ne) protejate”, prin care și-a propus […]Read More
Discuții cu ministrul Mediului la Clubul Jurnaliștilor de Mediu
Reforma instituțională şi gestionarea deşeurilor se numără printre prioritățile de bază ale Ministerului Mediului pentru anul 2015. Acestea au fost anunțate ieri de Sergiu Palihovici, ministrul Mediului, în cadrul ședinței Clubului Jurnaliștilor de Mediu. Evenimentul a fost organizat de Mişcarea Ecologistă din Moldova (MEM) şi Asociaţia Jurnaliştilor de Mediu şi Turism Ecologic din R. Moldova (AJMTEM), […]Read More
Prima sesiune de instruire „Jurnalism de mediu: scriem pentru a
Aproximativ 20 de jurnalişti din mass-media locală și națională, precum și studenţi de la facultățile de jurnalism din R. Moldova, au participat în perioada 19-21 martie 2015 la training-ul „Jurnalism de mediu: scriem pentru a responsabiliza”. Sesiunea de instruire a fost organizată de Asociația Jurnaliștilor de Mediu și Turism Ecologic din Republica Moldova (AJMTEM) și […]Read More
Dorin Dușciac și-a prezentat cererea de demisie din funcția de viceministru al Mediului, la 27 februarie 2015. “Acum cîteva clipe mi-am depus demisia din funcția de Vice-ministru al Mediului. Este o decizie asumată, pe care am luat-o în urma unei analize a unor factori de ordin strict personal, dar și a situației curente din Republică […]Read More
Jurnaliștii și ghizii au alergat la „Curse pentru mediu curat
Cu ocazia Zilei Internaţionale a Ghidului de Turism, Asociația Ghizilor, Lectorilor și Translatorilor din Republica Moldova (AGLT), Asociaţia Jurnaliştilor de Mediu şi Turism Ecologic din Republica Moldova (AJMTEM) și Clubul Cicliştilor Amatori au dat startul campaniei „Curse pentru mediu curat și turism responsabil”. La deschiderea oficială a campaniei „Curse pentru mediu curat și turism responsabil” […]Read More
Unul dintre rezultatele proiectului “Îmbunătăţirea managementului resurselor acvatice şi protecţie ecosistemelor priacvatice în Zona Ramsar „Nistrul de Jos”, finanțat de Agenția Austriacă pentru Dezvoltare şi implementat de Societatea Ecologică ”Biotica”a… Pentru aceasta au fost obţinute la început toate permisiunile oficiale, inclusiv certificatele de arhitectură pentru proiectarea ecluzei și intervențiile necesare. Scopul proiectului a fost de […]Read More
AJMTEM, în parteneriat cu revista NATURA, a realizat ediția specială ARII PROTEJATE. Ediţia specială a fost realizată în cadrul proiectului „Campanii media și cooperare pentru o mai bună informare, participare și rezolvare a problemelor de mediu”, implementat de Asociaţia Jurnaliştilor de Mediu şi Turism Ecologic din Republica Moldova şi Asociaţia „Green Network” din Belarus, cu susţinerea […]Read More
Au fost decernate premiile pentru jurnalism de mediu, ediția I
Asociaţia Jurnaliştilor de Mediu și Turism Ecologic din Republica Moldova (AJMTEM) a organizat la 19 mai 2014 ceremonia de premiere a câştigătorilor la concursul “Premii pentru jurnalism de mediu”. La concursul “Premii pentru jurnalism de mediu” au participat jurnalişti din presa scrisă şi on-line, care, în perioada 18 octombrie 2013 – 15 aprilie 2014, au realizat materiale de presă ce abordează […]Read More
La 17 martie 2014, în cadrul unei mese rotunde desfasurate la Leova, jurnalistii de mediu din regiunea de sud a Republicii Moldova au discutat cu autoritatile raionului Leova despre starea ariilor protejate pe care le gestioneaza. Evenimentul a fost organizat de Asociatia Jurnalistilor de Mediu si Turism Ecologic din Republica Moldova (AJMTEM) si Miscarea Ecologista […]Read More
La 26 octombrie 2013 în R. Moldova a intrat în vigoare Legea Apelor (publicată la 26 aprilie 2012 în Monitorul Oficial al Republicii Moldova), substituind, astfel, vechiul Cod al Apelor. Care ar trebui să fie aşteptările noastre, ale simplilor cetăţeni, odată cu intrarea în vigoare a Legii Apelor? Detalii aflăm de la Maria Sandu, cercetător ştiinţific coordonator […]Read More
Articole recente
- Păsări din Cartea Roșie, incluse în ordinul de vânătoare. Ornitologii avertizează că vânarea integrală a cotelor ar putea elimina populații întregi
- Protest la Chișinău al comunității de bicicliști, în contextul demolării „Apartamentului Deschis”
- Doi elani, împușcați ilegal la Briceni. Poliția a deschis dosar penal pentru braconaj
- FEERM aduce primele rezultate concrete pentru locuitorii Moldovei
- Ministrul suspendă recoltarea căprioarelor și cere o nouă evaluare. Institutul de Zoologie: „Acum este imposibil să fie numărate corect”
- Orheiul Vechi, descoperit la pas: lecție de natură și istorie pentru elevii din Vatra
- Micii aventuriști într-o drumeție în inima Codrilor
- Tinerii din regiunea Nistrului de Jos sunt invitați la o școală de vară dedicată mediului
- O țară a biodiversității și a comunității. Columbia prin prisma unui activist civic din Republica Moldova
- Elevii din Badicul Moldovenesc au descoperit farmecul Rezervației „Prutul de Jos”
- Elevii din Terebna descoperă „La Castel”: lecție de natură, geologie și istorie în inima toltrelor Racovățului
- Cod galben de caniculă în sudul țării. Temperaturi de până la 35°C
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
