În timp ce pe masa deputaților se află un proiect de lege care ar permite incinerarea și coincinerarea anvelopelor, care ar fi posibilă în cuptoarele de la uzina din Rezina, locuitorii din regiune se plâng de poluarea aerului. „Ieșim noaptea până afară, ne înădușim de putoare de asta de la ciment, probabil cu cauciuc fac, […]Read More
Volumul de deșeuri metalice în Republica Moldova constituie aproximativ 360 de mii de tone anual. Această cantitate ar fi suficientă atât pentru viitoarea uzină metalurgică care urmează să se deschidă în țară, cât și pentru exportul de fier vechi. Declarația aparține președintelui Asociației Patronale a Metalelor, Valentin Eșanu. Potrivit lui Valentin Eșanu, care și-a anunțat […]Read More
Reprezentanții uzinei metalurgice de la Rîbnița vor să obțină autorizație de mediu, iar dosarul deja se află pe masa Agenției de Mediu. O declarație în acest sens a fost făcută de deputata PAS, Ina Coșeru, în cadrul emisiunii Cutia Neagră cu Mariana Rață. „Ei au aplicat oficial acum în luna ianuarie pentru a obține autorizație. […]Read More
Ministerul Mediului anunță că a început să elaborarea noii Strategii de Mediu pentru următorii zece ani. Mai mulți reprezentanți ai Ministerului Mediului și instituțiilor subordonate, precum și ai mediului academic participă la elaborarea documentului de politici, cu expertize în mai multe domenii. Potrivit ministerului, în prima etapă de discuții pe marginea documentului s-au identificat problemele […]Read More
Scrisoarea pe care a adresat-o Guvernul Comisiei Europene pe subiectul deșeurilor metalice a fost o clarificare a legislației care se aplică în Republica Moldova. Declarația aparține prim-ministrei Natalia Gavrilița, care susține că această scrisoare detaliază legislația națională aplicabilă în cazul importului anumitor deșeuri. „Scrisoarea adresată Comisiei Europene detaliază care este legislația națională aplicabilă în cazul […]Read More
Avocatul Poporului pentru drepturile copilului, Maia Bănărescu, va înainta o solicitare către președintele Parlamentului pentru a stopa procesul adoptării proiectului de lege privind modificarea Legii deșeurilor prin permiterea incinerării anvelopelor și inițierea unor consultări publice la care să participe reprezentanții societății civile, reprezentanți ai comunităților din apropierea centrelor de ardere, ai mass-media și altor factori […]Read More
Meteorologii au instituit cod galben de vânt. Avertizarea va intra în vigoare astăzi, 28 ianuarie, după orele 20:00 și fi valabilă pe parcursul zilei de sâmbătă. Potrivit avertizării, în intervalul menționat se prevăd intensificări ale vântului din direcție vestică în rafale de până la 15-17 m/s. RISCURI: sunt posibile întreruperi temporare ale curentului electric şi […]Read More
Președinta Maia Sandu consideră că nu este corect ca Republica Moldova să fie inclusă în lista neagră a Uniunii Europene în ceea ce privește exportul deșeurilor de metale din cauza unei singure întreprinderi. Șefa statului s-a referit la uzina metalurgică de la Râbnița, care a fost lipsită de importurile de fier uzat din UE. Referindu-se […]Read More
RezinaUnii da, alții ba. Cam astfel a decurs ședința Comisiei mediu și dezvoltare regională cu participarea consilierilor din Rezina pe subiectul modificării Legii Deșeurilor și anume permiterea incinerării anvelopelor. În timp ce consilierii invitau deputații să meargă în teren și să discute cu cetățenii, parlamentarii afirmau că aceleași discuții vor fi purtate atât la Chișinău, […]Read More
După ce prim-ministra Natalia Gavriliță a declarat că Moldova s-a adresat Uniunii Europene cu solicitarea de a permite importul deșeurilor metalice în R. Moldova, motivând solicitarea prin faptul că ar fi în interesul național de protejare a pieței, reprezentanții Ministerului Mediului au venit cu precizări privind acțiunile pe care le-a efectuat în acest sens. Potrivit […]Read More
Mai mult de jumătate dintre europeni consideră schimbările climatice drept principala provocare globală pentru viitorul UE, potrivit datelor unui sondaj Eurobarometru, citat de green-report.ro. Astfel, 91% dintre tinerii cu vârste cuprinse între 15 și 24 de ani consideră că, în special, combaterea schimbărilor climatice poate contribui la îmbunătățirea propriei stări de sănătate și bunăstare, idee susținută […]Read More
După ce s-a aflat că Republica Moldova a expediat o scrisoare către Uniunea Europeană prin care se cere amânarea implementării Pactului Verde și a cărei beneficiar ar fi uzina metalurgică din Rîbnița, Natalia Gavriliță afirmă că „includerea Moldovei pe o lista neagră din cauza activității unei întreprinderi din stânga Nistrului este un precedent extrem de […]Read More
Prim-ministra Natalia Gavrilița i-a solicitat Comisiei Europene să permită aducerea în Republica Moldova a deșeurilor uzate, asumându-și că vor fi respectate toate cerințele impuse de UE, printre care, capacitatea necesară pentru a le gestiona în mod durabil și realizarea unui audit independent al întreprinderii la care vor merge deșeurile. Prim-ministra Natalia Gavriliță a confirmat faptul […]Read More
Asociația Promo-LEX regretă declarația Prim-Ministrei Natalia Gavriliță privind presupusul interes al Republicii Moldova în reluarea importului de fier vechi pentru uzina metalurgică din Râbnița în condițiile evitării abordării problemelor și a cazurilor grave de încălcare a drepturilor omului în regiunea transnistreană. Declarația a fost făcută după ce prim-ministra a confirmat că R. Moldova a cerut […]Read More
Uzina metalurgică din Râbnița ar putea să falimenteze. Aceasta pentru că din luna noiembrie, Uniunea Europeană nu mai exportă deșeuri de metale la Uzina din Râbnița, ceea ce ar putea duce la falimentul ei în scurt timp, scrie portalul zonadesecuritate.md. Uzina importă de pe piața UE circa 70% din cantitatea necesară. În luna septembrie anul trecut, din […]Read More
Cinci localități din Telenești se inspiră de la francezi sau cum să creezi noi obișnuințe de a composta și sorta deșeurile În luna septembrie, când soarele ne mai bucura cu razele sale calde, am vizitat câteva localități din raionul Telenești, unde oamenii activ au început să muncească pentru a îmbunătăți situația gunoiștilor din sat. Din […]Read More
Articole recente
- Elevii din Terebna descoperă „La Castel”: lecție de natură, geologie și istorie în inima toltrelor Racovățului
- Cod galben de caniculă în sudul țării. Temperaturi de până la 35°C
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
- Peste un miliard de copii din lume sunt expuși riscurilor climatice, arată noul raport UNICEF
- Cel mai mare show de artificii din Chișinău stârnește controverse: petiție, reacții publice și poziția experților
- „Este primul inventar forestier din istoria țării noastre”. Guvernul a aprobat primul ciclu al Inventarului Forestier Național
- Ai găsit un pui de căprioară? Iată ce să nu faci
- Republica Moldova a devenit membră a primului tratat internațional dedicat combaterii pescuitului ilegal
- Ziua Fotografierii Naturii: imagini care ne apropie de mediul înconjurător
- O nouă șansă pentru textilele uzate: inițiative creative din Republica Moldova
- Petiție împotriva „Celui mai mare show de artificii” anunțat de primarul capitalei Ion Ceban
- România spune „nu” câinelui în lanț. Ce face Republica Moldova?
- De ce unele localități sunt mai vulnerabile la inundații decât altele
