După ce primarul Ceban a declarat că Chișinăul este un exemplu la nivel de țară la capitolul gestionarea deșeurilor, ministra Mediului îl contrazice și afirmă că depozitarea deșeurilor la Țânțăreni nu este o soluție, și nici depozitul nu este cel mai bun din țară. „Am spus-o anterior și o repet: DEPOZITAREA deșeurilor este CEA MAI […]Read More
Producătorii de anvelope, care vor aduce în Republica Moldova cauciucuri noi sau uzate, vor trebui să se ocupe de colectarea și reciclarea acestora. Astfel prevede noul Regulament privind gestionarea anvelopelor uzate, înaintat pentru consultări publice de către Ministerul Mediului. De asemenea, persoanele fizice care dețin automobile și au anvelope uzate vor trebui să le predea […]Read More
Cei doi tineri care au vandalizat Platforma de Belvedere de la Rezervația Cultural-Naturală „Orheiul Vechi” au fost amendați. Unul din ei a fost amendat cu trei mii de lei, iar altul cu 1500 de lei. Totodată, potrivit administrației rezervației, tinerii s-au arătat dispuși să repare stricăciunile provocate. Mai exact cei doi, locuitori ai Chișinăului, au […]Read More
Meteorologii au instituit cod galben de vânt. Avertizarea va fi valabilă în zilele de vineri și sâmbătă (14 și 15 decembrie). Potrivit avertizării, în intervalul menționat se prevăd intensificări ale vântului din direcție vestică în rafale de până la 15-20 m/s. RISCURI: sunt posibile întreruperi temporare ale curentului electric şi ale legăturilor de comunicaţii; se […]Read More
Replici între consilierii PAS din CMC și primarul Ion Ceban privind gestionarea deșeurilor. Consilierii PAS spun că atât Regia Autosalubritate, cât și Primarul, nu ar avea o viziune clară despre managementul deșeurilor pe termen lung. Ion Ceban afirmă că nu există niciun model mai bun decât Chișinăul și nicăieri în țară nu există condiții mai […]Read More
Republica Moldova ar putea împrumuta din experiența Coreei de Sud în ceea ce ține de gestionarea deșeurilor. În cadrul unei întâlniri a ministrei Mediului, Iuliana Cantaragiu și a mai multor specialiști din domeniile de management a deșeurilor și de la Agenția de Mediu cu o delegație de la Seul, experții coreeni au prezentat metodele lor […]Read More
Temperatura oceanelor, în creștere al șaselea an consecutiv. Cercetător: Trebuie
Temperatura oceanelor din întreaga lume crește într-un ritm neobosit, pe măsură ce oamenii continuă să modifice atmosfera din jurul lor. În 2021, potrivit unui nou studiu, valul de căldură din oceane a atins un nou record, eclipsând influența episoadelor regionale mai reci, scrie Science Alert. În timp ce încălzirea oceanelor de anul trecut fost fără […]Read More
În decembrie 2021, timp de 23 de zile, la Chișinău, au fost depășite concentrațiile maxim admisibile de dioxid de azot. Cea mai mare valoare a fost înregistrată pe 28 decembrie. Datele se conțin în buletinul lunar privind calitatea mediului ambiant pe teritoriul R. Moldova difuzat de Agenția de Mediu. La Chișinău au fost înregistrate și […]Read More
Ultimii şapte ani au fost cei mai călduroşi din istoria măsurătorilor meteorologice, conform serviciului Copernicus privind schimbările climatice, transmite DPA și Agerpres. Anul 2021, la fel ca şi anii 2015 şi 2018, s-a numărat printre anii cei mai puţin călduroşi din aceşti ultimi şapte ani, conform datelor prezentate luni de serviciul Copernicus. Europa a înregistrat […]Read More
Un bărbat din Cucioaia, raionul Telenești, riscă o amendă de trei mii de lei pentru braconaj. Acesta, în lipsa actelor permisive, intenționa să vâneze specii din fauna sălbatică, cu o armă de vânătoare deținută ilegal, se arată într-o notă informativă a Inspectoratului pentru Protecția Mediului. Inspectorii de mediu au întocmit un proces verbal pe numele […]Read More
Mai mulți șerpi au fost descoperiți hibernând în subsolul unei grădinițe din satul Cucoara, Cahul. La fața locului a intervenit o echipă de pompieri care au și evacuat, în siguranță, reptilele. Din echipa de intervenție a făcut parte și Elena Tanas, colaboratoare a Detașamentului Situații de Urgență Cahul, care este pasionată de reptile. Femeia a povestit că […]Read More
Emisiile de gaze cu efect de seră generate de activităţile economice ale unităţilor rezidente din Uniunea Europeană s-au situat, în 2020, la 3,5 miliarde tone echivalent CO2, în scădere cu 9% faţă de 2019 şi de 24% faţă de 2008, arată datele publicate luni de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). Activitatea cu cele mai ridicate […]Read More
Recent Alexandr Railean, cel care a călătorit timp de zece zile de-a lungul râului Răut, ne-a povestit o situație dezolantă pe care a întâlnit-o în drumeția sa – gunoiștile care sunt la intrarea sau ieșirea dintr-un sat. Situație pe care a întâlnit-o practic în fiecare localitate pe care a traversat-o timp de zece zile. CITIȚI […]Read More
Circa 1000 de bănci urmează a fi montate anul curent în parcurile, curțile blocurilor, precum și în alte zone publice din municipiul Chișinău. În toate sectoarele capitalei vor fi amplasate aproximativ 600 de coșuri noi pentru gunoi. Vasile Efros, șef de secție în cadrul Direcției generale locativ-comunală și amenajare, a specificat pentru IPN că în […]Read More
Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis două avertizări meteorologice pentru următoarele zile. Este vorba de Cod galben de vânt puternic și Cod galben de scăderea temperaturii medii. Potrivit meteorologilor, pe 11 și 12 ianuarie, pe arii extinse, se prevăd intensificări ale vântului din direcție nordică în rafale de până la 15-20 m/s. Totodată, în perioada […]Read More
Șefii Inspecțiilor pentru Protecția Mediului din Ialoveni și Basarabeasca au demisionat din proprie inițiativă. Informația a fost confirmată pentru ecopresa.md de Ion Bulmaga, șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului. Potrivit lui, astăzi, 10 ianuarie, și-au prezentat demisia trei persoane, șefii de la Basarabeasca și Ialoveni și un inspector din cadrul aparatului central. Toți trei au indicat […]Read More
Articole recente
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
- Peste un miliard de copii din lume sunt expuși riscurilor climatice, arată noul raport UNICEF
- Cel mai mare show de artificii din Chișinău stârnește controverse: petiție, reacții publice și poziția experților
- „Este primul inventar forestier din istoria țării noastre”. Guvernul a aprobat primul ciclu al Inventarului Forestier Național
- Ai găsit un pui de căprioară? Iată ce să nu faci
- Republica Moldova a devenit membră a primului tratat internațional dedicat combaterii pescuitului ilegal
- Ziua Fotografierii Naturii: imagini care ne apropie de mediul înconjurător
- O nouă șansă pentru textilele uzate: inițiative creative din Republica Moldova
- Petiție împotriva „Celui mai mare show de artificii” anunțat de primarul capitalei Ion Ceban
- România spune „nu” câinelui în lanț. Ce face Republica Moldova?
- De ce unele localități sunt mai vulnerabile la inundații decât altele
- Reforma IPM: Inspectorii de mediu încă nu activează 24/7, după cum a fost anunțat
- Instabilitate atmosferică în toată țara. Meteorologii au emis Cod Portocaliu și Cod Galben de ploi puternice
