Păsările și omul: de la mituri și greșeli, la protecție și conservare
Le aruncă? Precizările ministerului Agriculturii la imaginile cu fermierul, care răstoarnă tone de mere la un capăt de livadă

Sursa: Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
După ce mai multe portaluri de știri au scris că un fermier ar arunca tone de mere, ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a precizat că acesta le adună la o margine de livadă pentru a fi preluat de o fabrică de sucuri.
Știrile precum că agricultorul ar arunca tone de mere pentru că nu are unde să-și vândă marfa a pornit de la un video postat pe rețelele de socializare de liderul partidului Democrație Acasă, Vasile Costiuc. Autorul materialului video a menționat că fermierii sunt într-o situația complicată, din cauză indiferenței statului față de problemele lor.
La scurt timp, ministerul Agriculturii a venit cu o precizare, unde explică că fermierul nu a aruncat merele, ci le-a scos la capăt de livadă pentru a fi preluate la o fabrică.
„Reprezentanții direcției agricole raionale, au discutat cu producătorul agricol; agricultorul deține un contract de vânzare cu o fabrică de procesare; fabrica va pune la dispoziția agricultorului un transport de capacitate mare pentru transportarea fructelor; părțile s-au înțeles că transportul de la fabrică va prelua producția de la intrarea în livadă”, menționează Ministerul Agriculturii.

Postări asemănătoare
