De la gunoi la compost – drumul brazilor aruncați în Capitală Foto: Facebook / Direcția Locativ-Comunală și Amenajare Te-ai întrebat vreodată unde se duc brazii de Crăciun când se duc? Ecopresa.md a decis să urmărească pas cu pas procesul de colectare și reciclare a brazilor, devenit deja tradiție pentru autoritățile Capitalei. De la platformele de gunoi […]Read More
Peste patru sute de cetățeni din Strășeni au format o comunitate pe Facebook. Comunitate care crește în timp și unde regulat se publică informații despre proiectele de mediu, inițiativele eco din raionul Strășeni, dar și exemple din alte localități care pot fi preluate. Grupul „Strășeni, mon amour” și comunitatea formată în jurul acestuia este unul […]Read More
VIDEO/ Pe hârtie și online. Cum administrația locală din Căzănești
„Transparența și sinceritatea sunt principiile unei conduceri eficiente” – acest citat se regăsește pe unul dintre cele cinci panouri de informare din incinta primăriei Căzănești. Inserate cu decizii locale, informații despre coronavirus sau hotărâri de guvern – panourile sunt una dintre modalitățile prin care aleșii locali comunică cu cetățenii. Din 2019, administrația locală a început […]Read More
Astăzi este greu de crezut că râul Bâc, format din apă menajeră, detergenți, sticle de plastic, fertilizanți chimici și alte deșeuri, acum 30 de ani avea pește, apă curată, iar copiii mergeau să se scalde în el. Afluent de dreapta al fluviului Nistru, Bâcul „curge” pe o lungime de 155 km, inclusiv prin capitală. În drumul […]Read More
Situat pe mal de Nistru, satul Slobozia-Dușca are străzi curate, trotuare aranjate și localnici curioși. Așa i-am găsit într-una dintre serile sfârșitului de mai. Pe ulițe – câțiva săteni, însă, majoritatea la munci în grădini sau pe deal. Unii cunosc ce sunt acțiunile de voluntariat, alții se implică în ele. Și mai puțini spun că […]Read More
După ce a lucrat ani buni în Italia, Elena Perliman a revenit în țară și a decis să se dedice satului natal – Șerpeni, raionul Anenii Noi. Își dorea să facă o schimbare spre bine, prin propria implicare. În ajutor i-a venit un anunț pe o rețea de socializare – Asociația Obștească „Șerpenii de pretutindeni” […]Read More
Zeci de metri pentru o căldare cu apă s-au schimbat în câțiva pași până la robinet. Viața a peste 80 la sută dintre locuitorii satului Mateuți, raionul Rezina, a devenit mai bună după ce și-au conectat gospodăriile la apeduct. „Suntem bucuroși că avem apă la robinet. Tare mai era greu fără, mergeam la fântână și […]Read More
Aproape 51% dintre satele Moldovei nu au acces la alimentarea cu apă potabilă din sistemul public, arătau, acum doi ani, datele Biroului Național de Statistică. Până nu demult, în rândul lor intra și Pohoarna din Șoldănești. Abia în anul 2020, jumătate dintre locuitorii de aici, precum și instituțiile publice, au reușit să se conecteze la […]Read More
Pentru unii 25 de lei e mult, pentru alții o nimica toată. Asta spun locuitorii satului Dubăsarii Vechi din Criuleni, care achită lunar pentru ca o mașină să vină și să le ia gunoiul de la poartă. Unii ar da mai mult pentru ca gunoiul să fie și sortat, alții spun că și așa e […]Read More
De luni până sâmbătă, un grup de trei bărbați, fac naveta pe o bună parte dintre străzile orașului Ialoveni. Au o misiunea specială – de a menține curățenia în orașul soarelui. La ora opt, de dimineață, cu o ușurință uimitoare, Valerian Rusu – trecut de prima tinerețe, urcă în cabina autospecialei, pornește motorul și începe […]Read More
Cadavrele a 50 de lebede au fost descoperite recent pe fluviul Nistru și alte peste 30 pe râul Prut. Cazurile neverosimile sunt probate cu imagini de la fața locului, prelevări și declarații ale experților. Ipoteza cercetată a fost o posibilă intoxicare. Totodată, lebede moarte au fost documentate în mai multe țări europene, doar că aici […]Read More
Jumătate dintre locuitorii municipiului Strășeni sunt conectați la un sistem centralizat de canalizare. Cu sprijin european, dar și prin contribuția proprie, ei au depășit etapa wc-ului în fundul grădinii sau a fosei septice care trebuie golită periodic. Deja de doi ani, și viața Larisei Gurschi din Strășeni a devenit mai ușoară. Prin conectarea la canalizare […]Read More
Cristina Rotaru este elevă în clasa a V-a a Liceului „Ion Vatamanu” din municipiul Strășeni. Copila este bucuroasă că școala în care învață va deveni mai eficientă energetic. Pentru ea asta înseamnă că instituția unde își petrece cea mai mare parte a timpului va fi mai frumoasă, mai prietenoasă cu mediul, iar elevii vor învăța […]Read More
Valentina locuiește în satul Sireți, iar deja de câțiva ani beneficiază de serviciu de colectare a deșeurilor. Femeia are un tomberon în care pune toate deșeurile pe care le adună în gospodărie, iar de două ori pe lună, acesta este golit de angajații întreprinderii de salubritate. Pentru serviciu, lunar, scoate din buzunar 35 de lei, […]Read More
Moldovenii achită facturi mai mari pentru energie termică din motivul că energia pe care o consumă la metru pătrat este de două-trei ori mai mare decât în alte țări, susține expertul în eficiență energetică Victor Parlicov. Potrivit lui, Republica Moldova are o problemă cu eficiența energetică a clădirilor la nivel de țară. Cea mai dificilă […]Read More
Ne protejăm de covid, dar poluăm. Cum se descurcă ecologiştii
La gunoiștea de la Țânțăreni ajung lunar peste 25 tone de echipamente de protecție de unică folosință împotriva Covid-19, ne spălăm mâinile cu săpunuri chimice, care ajung în apele subterane. Utilizăm masiv dezinfectanți în recipiente din plastic, mănuși, măști și șervețele antibacteriene. Ne-am propus să vedem cum se protejează de Covid-19 oamenii cu atitudine față […]Read More
Articole recente
- Elevii din Terebna descoperă „La Castel”: lecție de natură, geologie și istorie în inima toltrelor Racovățului
- Cod galben de caniculă în sudul țării. Temperaturi de până la 35°C
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
- Peste un miliard de copii din lume sunt expuși riscurilor climatice, arată noul raport UNICEF
- Cel mai mare show de artificii din Chișinău stârnește controverse: petiție, reacții publice și poziția experților
- „Este primul inventar forestier din istoria țării noastre”. Guvernul a aprobat primul ciclu al Inventarului Forestier Național
- Ai găsit un pui de căprioară? Iată ce să nu faci
- Republica Moldova a devenit membră a primului tratat internațional dedicat combaterii pescuitului ilegal
- Ziua Fotografierii Naturii: imagini care ne apropie de mediul înconjurător
- O nouă șansă pentru textilele uzate: inițiative creative din Republica Moldova
- Petiție împotriva „Celui mai mare show de artificii” anunțat de primarul capitalei Ion Ceban
- România spune „nu” câinelui în lanț. Ce face Republica Moldova?
- De ce unele localități sunt mai vulnerabile la inundații decât altele
