fbpx

Amplă acțiune de plantare în întreaga țară. Vor fi sădiți peste 171 mii de puieți

 Amplă acțiune de plantare în întreaga țară. Vor fi sădiți peste 171 mii de puieți

Imagine simbol: editiadedimineata.ro

Susține Ecopresa, distribuie!

Sâmbătă, 26 martie, în întreaga țară va fi organizată o amplă acțiune de plantare. În total se planifică plantarea peste 171 mii de puieți pe o suprafață de peste 90 de hectare. Organizată de Agenția Moldsilva, la acțiune se poate alătura oricine. Doritorii trebuie să contacteze Întreprinderea Silvică pe terenul căreia are loc plantarea și în funcție de locație va fi pus în contact cu inginerul responsabil, care va anunța toate detaliile despre locul plantării. Voluntarilor li se vor furniza unelte pentru plantare.

Acțiuni de plantare vor fi organizate în raioanele Cantemir, Cahul, Comrat, Ceadîr-Lunga, Leova, Hîncești, Bălți, Vadul lui Vodă, Orhei, Ungheni, Soroca, Florești, Telenești, Șoldănești, Glodeni, Fălești, Rîșcani, Briceni, Ocnița, Dondușeni și Otaci. În funcție de localitatea în care urmează a fi plantarea, pentru a vă alătura acțiunii contactați întreprinderile silvice și ei vor furniza informațiile necesare.

ÎS Bălți – balti.silvicultura.md; tel.0231 4 37 82; balti@moldsilva.gov.md
ÎS Chisinau – chisinau.silvicultura.md; tel.022 74 69 29; chisinau@moldsilva.gov.md
ÎSC Taraclia – mantav.silvicultura.md, tel.0299 2 06 65; manta-v@moldsilva.gov.md
RN Padurea Domnească – padureadomneasca.silvicultura.md; tel.0249 2 49 98; padurea.domneasca@moldsilva.gov.md
ÎS Comrat- comrat.silvicultura.md; tel.0298 3 11 35; comrat@moldsilva.gov.md
ÎS Hincești-Silva – hincesti.silvicultura.md; tel.0269 2 22 59; hancesti-silva@moldsilva.gov.md
ÎS Iargara – iargara.silvicultura.md; tel.0263 6 45 91; iargara@moldsilva.gov.md
ÎS Orhei – orhei.silvicultura.md; tel.0235 2 19 59; orhei@moldsilva.gov.md
ÎS Silva Centru – ungheni.silvicultura.md; tel.0 236 2 71 06; silva-centru@moldsilva.gov.md
ÎS Soroca – soroca.silvicultura.md; tel.0 230 2 61 52; soroca@moldsilva.gov.md
ÎS Telenesti – telenesti.silvicultura.md; tel.0258 2 33 26; telenesti@moldsilva.gov.md
ÎS Soldanesti – soldanesti.silvicultura.md; tel.0 272 2 22 53; soldanesti@moldsilva.gov.md
ÎS Glodeni – glodeni.silvicultura.md; tel.0249 2 33 82; glodeni@moldsilva.gov.md
ÎS Silva-Sud – cahul.silvicultura.md; tel.0299 4 14 81; silva-sud@moldsilva.gov.md
ÎS Edinet – edinet.silvicultura.md; tel.0246 2 29 93; edinet@moldsilva.gov.md

Detalii suplimentare puteți afla contactând-o pe Inga Badrajan, inga.badrajan@gmail.com sau la tel. 079912163. De asemenea, fiți cu ochii pe site-urile Agenției Moldsilva și Ministerului Mediului unde vor fi publicate actualizări.


Susține Ecopresa, distribuie!