Proiectul Legii bugetului de stat pentru anul 2023 prevede cheltuieli de peste 554 de milioane de lei în domeniul mediului. Dintre acestea, 175 de milioane vor fi distribuite în Fondul Național de Mediu, iar celelalte resurse vor fi alocate, inclusiv, pentru sisteme de irigare, managementul deșeurilor, protecția resurselor de apă și conservarea biodiversității. Proiectul a […]Read More
Tags : protecția resurselor de apă
Articole recente
- O țară a biodiversității și a comunității. Columbia prin prisma unui activist civic din Republica Moldova
- Elevii din Badicul Moldovenesc au descoperit farmecul Rezervației „Prutul de Jos”
- Elevii din Terebna descoperă „La Castel”: lecție de natură, geologie și istorie în inima toltrelor Racovățului
- Cod galben de caniculă în sudul țării. Temperaturi de până la 35°C
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
- Peste un miliard de copii din lume sunt expuși riscurilor climatice, arată noul raport UNICEF
- Cel mai mare show de artificii din Chișinău stârnește controverse: petiție, reacții publice și poziția experților
- „Este primul inventar forestier din istoria țării noastre”. Guvernul a aprobat primul ciclu al Inventarului Forestier Național
- Ai găsit un pui de căprioară? Iată ce să nu faci
- Republica Moldova a devenit membră a primului tratat internațional dedicat combaterii pescuitului ilegal
- Ziua Fotografierii Naturii: imagini care ne apropie de mediul înconjurător
- O nouă șansă pentru textilele uzate: inițiative creative din Republica Moldova
- Petiție împotriva „Celui mai mare show de artificii” anunțat de primarul capitalei Ion Ceban
