fbpx

Șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului anunță plecarea din funcție: „Mi s-a spus direct că nu mă regăsesc în garnitura de echipă a noului ministru”

 Șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului anunță plecarea din funcție: „Mi s-a spus direct că nu mă regăsesc în garnitura de echipă a noului ministru”

Sursa foto: Facebook/Ion Bulmaga

Susține Ecopresa, distribuie!

Ion Bulmaga, care a câștigat concursul pentru funcția de șef al Inspectoratului pentru Protecția Mediului (IPM) la sfârșitul anului 2021, a anunțat astăzi că va fi eliberat din funcție pe 26 noiembrie 2025.

Într-o postare publică, acesta afirmă că decizia vine după discuțiile avute cu actualul ministru al Mediului: „Mi s-a spus direct că nu mă regăsesc în garnitura de echipă a dânsului”. Bulmaga mai precizează că ulterior a fost invitat la Guvern, unde i s-a comunicat data eliberării din funcție.

Reacția Ministerului Mediului 

,,Domnul Bulmaga a avut un mandat deplin de 4 ani în funcția de Șef al IPM. Legislația de mediu necesită un control și o monitorizare mult mai riguroasă. Apreciez lucrurile bune realizate în această perioadă, însă instituția are nevoie de o viziune nouă și de un ritm mai accelerat în contextul integrării europene.”

Digiqole ad
Susține Ecopresa, distribuie!

Ludmila Hițuc

Leave a Reply