Inspecția pentru Protecția Mediului Bălți a aplicat o amendă de 20 de mii de lei Întreprinderii Municipale „Amenajarea Teritoriului și Spațiilor Verzi Bălți”, pentru faptul că a tăiat ilegal un arțar cu un diametru de aproape un metru. Întreprinderea a recurs la tăierea neautorizată a arborelui, întrucât se pregătea să reconstruiască gardul din parcul central […]Read More
Tags : tăiere neautorizată de arbori
Articole recente
- Elevii din Terebna descoperă „La Castel”: lecție de natură, geologie și istorie în inima toltrelor Racovățului
- Cod galben de caniculă în sudul țării. Temperaturi de până la 35°C
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
- Peste un miliard de copii din lume sunt expuși riscurilor climatice, arată noul raport UNICEF
- Cel mai mare show de artificii din Chișinău stârnește controverse: petiție, reacții publice și poziția experților
- „Este primul inventar forestier din istoria țării noastre”. Guvernul a aprobat primul ciclu al Inventarului Forestier Național
- Ai găsit un pui de căprioară? Iată ce să nu faci
- Republica Moldova a devenit membră a primului tratat internațional dedicat combaterii pescuitului ilegal
- Ziua Fotografierii Naturii: imagini care ne apropie de mediul înconjurător
- O nouă șansă pentru textilele uzate: inițiative creative din Republica Moldova
- Petiție împotriva „Celui mai mare show de artificii” anunțat de primarul capitalei Ion Ceban
- România spune „nu” câinelui în lanț. Ce face Republica Moldova?
- De ce unele localități sunt mai vulnerabile la inundații decât altele
