O nouă generație de jurnaliști pregătită să aducă mediul mai aproape de societate
O nouă generație de jurnaliști pregătită să aducă mediul mai aproape de societate
Fotografie de grup la ceremonia de înmânare a certificatelor pentru promoția 2025–2026 a cursului facultativ de „Jurnalism de Mediu”
O nouă generație de jurnaliști a absolvit cursul facultativ de „Jurnalism de mediu”, ediția a IV-a. În total, 20 de studenți de la Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării au parcurs, timp de opt luni, un program intensiv care a combinat teoria cu practica și experiențele directe în teren.
Scopul cursului a fost de a contribui la formarea unei noi generații de jurnaliști, capabili și interesați să aducă tematicile de mediu mai aproape de societate. Programul a inclus 20 de sesiuni teoretice, 16 sesiuni practice și 8 vizite în teren, la instituții-cheie din domeniu.

Cursul a fost facilitat de Asociația Jurnaliștilor de Mediu și Turism Ecologic, cu sprijinul Uniunii Europene și al UNDP Moldova, în parteneriat cu Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării a Universității de Stat din Moldova.
„Mediul nu este un domeniu de nișă”
Participanții au avut acces direct la procesele decizionale și la instituțiile responsabile de politici de mediu. Au participat la o ședință a Comisiei Parlamentare de Mediu, au vizitat Ministerul Mediului și Ministerul Agriculturii, Serviciul Hidrometeorologic de Stat, Agenția „Apele Moldovei”, Inspectoratul pentru Protecția Mediului, precum și poligonul de deșeuri de la Țînțăreni.

„Mediul nu este deloc un domeniu de nișă. Iar pentru a vedea legătura cu mediul atunci când citești despre o nouă decizie, când vizitezi o afacere sau discuți cu cineva în teren, trebuie să ai cunoștințe, spirit de observație, curiozitate. Acestea le-am transmis și actualei promoții, cu speranța că vor pune în practică tot ce au învățat”, a declarat Lilia Curchi, directoarea executivă a Asociației Jurnaliștilor de Mediu și Turism Ecologic.

„În calitate de viitori jurnaliști, aveți o responsabilitate unică. Nu sunteți doar povestitori, ci și mediatori ai înțelegerii dintre știință, politică și societate. Munca voastră poate modela percepțiile, influența deciziile și contribui la construirea unui viitor mai durabil. Acesta nu este sfârșitul, ci începutul călătoriei voastre. Avem încredere că, cunoștințele și abilitățile pe care le-ați dobândit vor contribui la o societate mai informată și la promovarea tranziției verzi a Republicii Moldova”, a declarat Seher Ariner, Reprezentanta rezidentă adjunctă PNUD-Moldova.

Pe parcursul programului, viitorii jurnaliști au interacționat cu specialiști de mediu, care au abordat teme precum gestionarea deșeurilor, resursele de apă, energia, biodiversitatea și accesul jurnaliștilor la informație. De asemenea, au fost organizate sesiuni practice dedicate jurnalismului aplicat, în cadrul cărora participanții au exersat redactarea știrilor, formularea solicitărilor de informații către instituții publice și realizarea de materiale video pentru rețelele sociale.

Decana Facultății de Jurnalism și Științe ale Comunicării a USM, Victoria Bulicanu, a evidențiat efortul depus de studenți pe parcursul programului: „A fost unul dintre cele mai de durată programe, tocmai un an de zile, iar principala provocare a studenților a fost să-și gestioneze timpul între programul obligatoriu și activitățile extracurriculare. Dincolo de toate, proiectul a fost gândit astfel încât să fie interesant și motivant, cu experți din domeniu și vizite în teritoriu, pentru a-i convinge să acorde o atenție sporită acestei problematici prin prisma meseriei pe care o însușesc la facultate.”

La ceremonia de înmânare a certificatelor a participat și rectora Universității de Stat din Moldova, Otilia Dandara, care a adresat un cuvânt de salut absolvenților.
„Jurnalismul de mediu se învață în teren”
O parte dintre cursanți au reușit deja să valorifice cunoștințele acumulate în cadrul cursului, publicând materiale jurnalistice pe platforma Ecopresa.
Daniela Student, studentă în anul I: „Jurnalismul de mediu nu se învață doar din manuale – se învață în teren, în instituții, în discuții cu oameni care iau decizii și cu cei care suportă consecințele lor. Am avut ocazia să mergem în instituții publice, să vedem cum funcționează lucrurile din interior. Nu au fost doar vizite protocolare, au fost întrebări, uneori incomode, și răspunsuri care ne-au ajutat să înțelegem mai bine realitatea. Am avut oportunitatea să fac stagiu în cadrul Ecopresa, unde am înțeles ce înseamnă jurnalismul real: documentare, verificare, responsabilitate. Am învățat că un jurnalist nu transmite doar informații, ci traduce realitatea pentru oameni, astfel încât ei să poată înțelege și decide.”

De asemenea studenții au participat și la proiectul „Dezbateri Verzi”, realizat de Asociația Jurnaliștilor de Mediu cu sprijinul Friedrich Ebert Stiftung, unde au exersat argumentarea și analiza subiectelor de mediu din perspective diferite. Totodată, au avut ocazia să participe la podcastul „Treci la Verde” de la postul de radio EcoFM.
„Am fost impresionat mai ales de dezbateri și de vizitele la instituții. Mulțumesc pentru această oportunitate și mă bucur că am ales să particip”, spune Dumitru Paniș, student în anul II.

Maria Jenaru, studentă în anul I: „Sper ca acest curs, pe viitor, să ofere și mai multe vizite, deoarece ajută tinerii jurnaliști să-și înfrunte temerile și să adreseze întrebări incomode către reprezentanții instituțiilor publice. Fie că ești interesat de mediu sau nu, oricum acest curs este un avantaj mare în parcursul tău profesional, deoarece orice jurnalist bun trebuie să aibă cunoștințe în toate domeniile. Astăzi apar tot mai des probleme și teme legate de mediu.”

Participanții la curs au beneficiat și de un ghid practic de jurnalism de mediu pentru studenți și tineri jurnaliști.

***
Cursul facultativ „Jurnalism de Mediu” s-a desfășurat în perioada octombrie 2025 – mai 2026, cu sprijinul Uniunii Europene și al UNDP Moldova, în parteneriat cu Asociația Jurnaliștilor de Mediu din Moldova și Facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării a Universității de Stat din Moldova.
Postări asemănătoare











