Prohibiția la pescuit abia a început, dar inspectorii de mediu și polițiștii au constatat deja în flagrant mai multe cazuri de braconaj. În această primăvară, pescuitul este interzis în obiectivele acvatice piscicole naturale de la 8 aprilie până la 14 iunie. Angajații Inspectoratului pentru Protecția Mediului (IPM), împreună cu cei ai Poliției, desfășoară zilnic acțiuni […]Read More
Tags : prohibitia pescuit
Articole recente
- Păsări din Cartea Roșie, incluse în ordinul de vânătoare. Ornitologii avertizează că vânarea integrală a cotelor ar putea elimina populații întregi
- Protest la Chișinău al comunității de bicicliști, în contextul demolării „Apartamentului Deschis”
- Doi elani, împușcați ilegal la Briceni. Poliția a deschis dosar penal pentru braconaj
- FEERM aduce primele rezultate concrete pentru locuitorii Moldovei
- Ministrul suspendă recoltarea căprioarelor și cere o nouă evaluare. Institutul de Zoologie: „Acum este imposibil să fie numărate corect”
- Orheiul Vechi, descoperit la pas: lecție de natură și istorie pentru elevii din Vatra
- Micii aventuriști într-o drumeție în inima Codrilor
- Tinerii din regiunea Nistrului de Jos sunt invitați la o școală de vară dedicată mediului
- O țară a biodiversității și a comunității. Columbia prin prisma unui activist civic din Republica Moldova
- Elevii din Badicul Moldovenesc au descoperit farmecul Rezervației „Prutul de Jos”
- Elevii din Terebna descoperă „La Castel”: lecție de natură, geologie și istorie în inima toltrelor Racovățului
- Cod galben de caniculă în sudul țării. Temperaturi de până la 35°C
- VOCEA NOII GENERAȚII – Elevii Republicii Moldova semnează o rezoluție pentru viitorul verde al Republicii Moldova
- Scandalul celor 913 căprioare și 534 de cerbi: necesitate ecologică sau interes cinegetic?
- Noi reguli pentru operatorii economici care desfășoară activități cu potențial de risc pentru mediu
