[FOTO] Mai vrem la plantări, ne-a plăcut. 1500 de puieți plantați la Balțata
[FOTO] Mai vrem la plantări, ne-a plăcut. 1500 de puieți plantați la Balțata
![[FOTO] Mai vrem la plantări, ne-a plăcut. 1500 de puieți plantați la Balțata](https://ecopresa.md/wp-content/uploads/2025/03/480167193_1047186424103107_7950623946063386977_n-850x560.jpg)
În acest weekend, la Bălțata, 1500 de puieți de stejar roșu, stejar pedunculat și frasin au fost plantați de circa 80 de voluntari. Pe lângă efortul depus, acțiunea a fost și un prilej de socializare – s-au împărțit plăcințele și sarmale, s-au legat prietenii, iar copiii au învățat despre importanța pădurilor, participând activ la plantare. Evenimentul a fost organizat de inițiativa „Plantăm Fapte Bune în Moldova”.
Sâmbătă, 22 martie, plantăm fără hârlețe. Vor fi folosiți butași de plop și salcie, potriviți zonelor umede unde apa este aproape de suprafață. Pentru mai multe detalii despre eveniment, accesați pagina organizatorilor.
O primăvară dedicată împăduririi
Campania de plantare din această primăvară a început pe 15 martie. Echipa Ecopresa s-a alăturat inițiativei „Plantăm fapte bune în Moldova”, dar cei interesați pot alege orice locație apropiată.

Cum participi?
Intră pe site-ul Agenției „Moldsilva” www.moldsilva.gov.md, accesează butonul „Participă la plantări primăvara 2025” și selectează terenul dorit.
În această primăvară, peste 8 milioane de puieți vor prinde rădăcini pe 3.500 de hectare, iar până la sfârșitul anului 2025 vor fi împădurite cel puțin 7.000 de hectare. Programul Național de Împădurire vizează plantarea a peste 145.000 ha de pădure în următorii 10 ani, o mobilizare esențială pentru creșterea gradului de împădurire al Republicii Moldova, aflat acum la doar 11%, mult sub media europeană de peste 35%.
În contextul schimbărilor climatice, secării râurilor și a efectelor tot mai frecvente ale ploilor torențiale, plantările nu sunt doar o opțiune, ci o necesitate.
Postări asemănătoare
